Město na řece

Originální název: Piļsāta pi upis
Žánr: Drama
Rok: 2020 Délka: 118min. Stát: Česko / Litva / Lotyšsko
Přístupnost: Mládeži přístupné
Režie: Viesturs Kairišs
Hrají: Davis Suharevskis, Agnese Cīrule, Gundars Aboliňš, Brigita Cmuntová, Juozas Budraitis, Aidas Jurgaitis, Guntis Pelna, ...

Tragikomické drama o lásce a ztrátách Město na řece, které natočil lotyšský režisér Viesturs Kairišs (Sibiřský deník, 2016), vznikalo v české koprodukci a s českou hereckou účastí. Jednu z hlavních rolí zde ztvárnila česká herečka Brigita Cmuntová (Bábovky, 2020) v postavě židovské dívky Zisly, do které se zamiluje hlavní hrdina výtvarník a písmomalíř Ansis (debutující Davis Suharevskis). Se svou profesí najde uplatnění za každého režimu (cedule a směrovky potřebuje každá vláda). Lotyšsko-česko-litevský snímek vypráví příběh člověka, který se v krátkém časovém úseku ocitne postupně uprostřed tří totalit: v autoritářském režimu předválečného Lotyšska a v době války v éře komunismu a nacismu. Absurdní a groteskní situace, kafkovská atmosféra, velká láska k dvěma ženám, důležitá morální rozhodnutí provází hlavního hrdinu napříč krutými i lyrickými dějinami východní Evropy minulého století.

Na projekce se vztahuje standardní ceník. Rezervace vstupenek má platnost pouze 30 dní a končí 15 minut před začátkem projekce.

Město na řece

Filmový klub sféra+

Kino nejen pro seniory

Umění v kině

Kino Sféra a Letní kino Turnov